Blog - Kategoria: Prowadzenie Ciąży

Prowadzenie Ciąży

Kobiety w ciąży otaczamy opieką medyczną od momentu poczęcia do porodu w oparciu o najbardziej aktualne wytyczne dotyczące stosowania metod biofizycznych i biochemicznych monitorowania przebiegu ciąży oraz nowoczesnych sposobów profilaktyki w celu zapewnienia zdrowia kobiecie i rozwijającemu się wewnątrzłonowo dziecku. Współpracujemy z najlepszymi ośrodkami medycznymi w Warszawie.

Jestem w ciąży – co mnie czeka?

Zmiany zachodzące w czasie ciąży dotyczą nie tylko organizmu ciężarnej, ale także jej trybu życia, diety i obowiązków. Teraz przyszła mama dbać musi o swoje zdrowie za dwoje! Podpowiadamy, o czym pamiętać w tym ważnym okresie.

Objawy ciąży

Brak miesiączki jest pierwszym symptomem wskazującym na zajście w ciążę. Bardzo szybko pojawiają się także bolące, nabrzmiałe piersi i wrażliwe sutki. Mdłości i wymioty przychodzą później i utrzymują się zazwyczaj do 16. tygodnia ciąży, chociaż już 3 tygodnie wcześniej ciężarna powinna poczuć się nieco lepiej. Testy ciążowe nie dają stuprocentowej pewności, dlatego warto zweryfikować wyniki u lekarza. Podczas wizyty specjalista oceni występowanie charakterystycznych symptomów w ciele kobiety, jak np. zasinienia szyjki macicy oraz rozpulchnienia i powiększenia macicy.

Badania prenatalne

Zdrowie rosnącego płodu badane jest jeszcze w łonie matki przy zastosowaniu w pełni bezpiecznych, nieinwazyjnych metod, jak USG płodu i badanie surowicy krwi ciężarnej. Badania prowadzone są m.in. pod kątem kontroli rozwoju dziecka oraz wykluczenia zespołu Downa, Edwardsa i wad cewy nerwowej. Badania diagnostycznie przeprowadzane są między 8. a 22. tygodniem ciąży, choć optymalny czas przypada na 11. - 14. tydzień.

Jak wygląda wizyta?

Pierwsza wizyta przypada na 7 tydzień ciąży. Początkowo badane jest m.in. usadowienie płodu, jego rozwój oraz prawidłowość głównych narządów. W drugim trymestrze ciąży badania pozwalają na wykrycie większości wad rozwojowych. To właśnie w tym newralgicznym momencie zaczynają się czasem groźne powikłania ciążowe, które wymagają szybkiej diagnozy i leczenia. Trzeci trymestr to czas troski lekarzy o prawidłowość rozwoju płodu, jego wielkość i ułożenie w łonie matki. Do oceny stanu płodu wykorzystywane są badania biofizyczne KTG (kardiotokografia), w trakcie których sprawdzana jest m.in. ilość płynu owodniowego czy ruchliwość płodu.

Typowe problemy w ciąży

Przebieg ciąży jest sprawą indywidualną i każdy organizm inaczej przez nią przechodzi. Większość ciężarnych będzie się jednak skarżyć na nudności i wymioty, choć te nie mogą przekroczyć liczby trzech na dobę. Bóle podbrzusza występują w ciąży bardzo często, ponieważ wiążą się m.in. z powiększaniem się macicy. Bóle podobne do menstruacyjnych są jednak niepokojącym objawem, wymagającym szybkiej konsultacji. Także wszelkie plamienia i krwawienia nie powinny pozostać niezbadane. Skurcze macicy wskazywać mogą na zbliżający się poród, ale także być objawem dużych komplikacji.

Wyjątkowo męczące, zwłaszcza w porze letniej, są obrzęki. Występują one zazwyczaj u osób z nadwagą, ale mogą także wskazywać na groźne choroby krążenia, nerek i inne przypadłości. Jednym z częstszych problemów, na które uskarżają się ciężarne, zwłaszcza pod koniec ciąży, jest ból pleców. Jeśli występuje on już na początku należy upewnić się, że nie wynika z wad postawy ani np. problemów z nerkami.

Badania w czasie ciąży

Każda ciężarna powinna dokładnie przestrzegać kalendarza wizyt lekarskich oraz niezbędnych badań. W początkowej fazie będą to m.in. badanie ultrasonograficzne, ogólne moczu i morfologia krwi. W następnych fazach do listy tej dojdą m.in. przeciwciała anty-Rh, badanie stężenia glukozy czy przeciwciała odpornościowe.

Dieta w trakcie ciąży.

Zdrowe odżywianie ma bardzo duży wpływ na przebieg ciąży. Istotna jest nie tylko kaloryczność potraw, ale odpowiednie zbilansowanie niezbędnych dla organizmu składników - białka, witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. W ciąży nie należy jeść za dwoje. W pierwszym trymestrze zapotrzebowanie na kalorie utrzymuje się na poziomie sprzed ciąży (1900 kcal), dopiero w kolejnych okresach wzrasta do 2300 kcal. Więcej o Diecie w Ciąży

Szczepienia w trakcie ciąży

Nie wszystkie szczepionki są neutralne dla kobiety ciężarnej. Te przeciwko odrze, ospie, ospie wietrznej, śwince i różyczce nie powinny być w ogóle podawane. Wpływ niektórych z nich – np. na cholerę lub tężec – nie został odpowiednio zbadany, a w przypadku kolejnych, np. przeciw grypie, należy się skonsultować z lekarzem, który najlepiej oceni bezpieczeństwo dla danej pacjentki.

Poród

Długo oczekiwany, cudowny moment porodu rozpoczyna się charakterystycznymi objawami – bolesnymi, częstymi skurczami macicy (w odstępach krótszych niż 10 minutowe), pęknięciem błony płodowej (co skutkuje odpłynięciem płynu owodniowego) oraz odejściem czopu śluzowego (widoczne jako większa ilość śluzu). Pacjentki często obawiają się znieczulenia zewnątrzoponowego. Jest to jednak bezpieczna i powszechnie stosowana metoda uśmierzania bólu, która posiada jednak szereg przeciwwskazań. Zastosowanie znieczulenia wynika z decyzji lekarza, podjętej na podstawie bolesności porodu i nie może zostać wcześniej zaplanowana przez pacjentkę.



Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca ciążowa zwana cukrzyca ciężarnych spowodowana jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu w czasie ciąży. Po porodzie zazwyczaj ustępuje, ale może pojawić się w przyszłości lub zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2. Cukrzyca ciążowa jest zagrożeniem nie tylko dla matki, ale również dla płodu. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wad rozwojowych płodu lub poronień, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Do najczęstszych powikłań zalicza się:

Więcej >>

Skróty na wyniku badania USG ciąży

Skróty na wyniku badania USG ciąży

Specjalistycznych oznaczeń w badaniu ultrasonograficznym jest bardzo dużo. Skróty oznaczają pomiary jakie są mierzone w trakcie badania. Jednak na swoim wyniku znajdziesz tylko kilka z nich. Nie każdy pomiar jest wykonywany przy każdym badaniu. Niektóre pomiary trzeba mierzyć w ściśle określonym czasie ciąży, np. przezierność karkową (NT) ocenia się tylko podczas USG wykonanego między 11. a 14. tygodniem ciąży.

Więcej >>

Jak pobrać krew pępowinową?

Jak pobrać krew pępowinową?

Bank Komórek Macierzystych nOvum, jako jedyny w Polsce, posiada własną, nowoczesną siedzibę (objętą 24 godzinnym monitoringiem) oraz dysponuje własnymi laboratoriami: mikrobiologicznym, serologicznym, preparatyki oraz kriobiologicznym. Do pobierania krwi stosuje najwyższej jakości pojemniki umożliwiające pobranie jak największej ilości krwi, a w efekcie odzyskanie maksymalnej liczby krwinek. Preparatyka komórek odbywa się w zamkniętym, jałowym systemie.

Bank Komórek Macierzystych nOvum jako pierwszy bank w Polsce, stworzył możliwość podziału krwi pępowinowej na dwie porcje o identycznym potencjale zastosowania klinicznego. Bank działa w oparciu o pozwolenie Ministra Zdrowia.

Więcej >>

Ciąża, rozwój płodu - I trymestr ciąży

Ciąża, rozwój płodu - I trymestr ciąży

Pierwszy miesiąc: od poczęcia do zarodka

Pierwszy trymestr trwa do trzeciego miesiąca, czyli do 12 tygodnia ciąży. Początek ciąży liczy się od daty rozpoczęcia ostatniego krwawienia miesiączkowego. Zwyczajowo, czas trwania ciąży i termin porodu określa się wg. reguły Naegelego. Korzystając z niej, prawdopodobny termin porodu wylicza się, odejmując 3 miesiące od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a następnie dodając 7 dni i jeden rok. (Pierwszy dzień ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 7 dni + rok).

Więcej >>

Ciąża, rozwój płodu - II trymestr ciąży

Ciąża, rozwój płodu - II trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży obejmuje miesiące od czwartego do szóstego. W tym czasie następuje intensywny rozwój płodu, przyrost jego masy i długości. Nie da się ukryć, że drugi trymetr ciąży jest najspokojniejszym i najprzyjemniejszym czasem dla kobiety. Ustępują przykre dolegliwości, a brzuszek nie jest jeszcze na tyle duży, ale dawał się przyszłej mamie we znaki.

Więcej >>

Ciąża, rozwój płodu - III trymestr

Ciąża, rozwój płodu - III trymestr

Siódmy miesiąc: doskonalenie umiejętności

Początek trzeciego trymestru ciąży, czyli siódmy miesiąc, jest bardzo istotny dla rozwoju płodu. W tym czasie bardzo dobrze rozwinięte są płuca, ale wciąż jeszcze nie są zdolne do samodzielnej pracy. W razie przedwczesnego porodu konieczne byłoby zewnętrzne wspomaganie tego narządu. W siódmym miesiącu ciąży u dziecka całkowicie otwierają się oczy, zaczynają poruszać się w oczodołach, maluszek może już mrugać powiekami. Kolor oczu rodzice będą mogli zobaczyć dopiero jakiś czas po narodzinach, ponieważ przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka tęczówki są niebieskie.

Więcej >>

Odyseja Życia - od poczęcia do porodu

Odyseja Życia - od poczęcia do porodu

Wzruszający i zarazem fascynujący film Odyseja Życia Nilsa Tavernier to dokument przedstawiającego rozwój ciąży od poczęcia do porodu. W sugestywny i przejrzysty sposób pokazują kolejne fazy rozwoju płodu aż do chwili narodzin.

Więcej >>

Dieta w ciąży

Dieta w ciąży

Ciąża jest radosnym wydarzeniem i ważnym aspektem warunkującym zmianę trybu życia na zdrowszy i mniej stresujący. Codzienny jadłospis musi być urozmaicony, a spożywane produkty powinny dostarczać mamie i dziecku niezbędnych substancji i witamin. Racjonalne odżywianie ma ogromny wpływ na ogólną kondycję zdrowotną ciężarnej i przede wszystkim wspomaga rozwój płodu.

Więcej >>

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

Okres ciąży i rozwijającego się, nowego życia, jest dla wielu kobiet jednym z najpiękniejszych momentów. Panie przygotowujące się do roli przyszłej matki powinny jednak zagłębić się w temat jeszcze przed poczęciem maluszka oraz uzupełniać swoją wiedzę wraz z rosnącym brzuchem. Kilka informacji i rad pomoże w zachowaniu dobrego stanu zdrowia matki i dziecka oraz złagodzi te bardziej dokuczliwe objawy ciąży.

Więcej >>

Jak się przygotować do badania cytologicznego?

Jak się przygotować do badania cytologicznego?

  • Najlepszym czasem na wykonanie badania cytologicznego jest okres między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego.
  • Do higieny intymnej używaj płynów o kwaśnym pH, gdyż mydło posiadające silnie zasadowy odczyn zmienia fizjologicznie kwaśne środowisko narządów kobiecych.
  • Nie stosuj irygacji przed badaniem cytologicznym, ani nie zakładaj tamponów.
  • Jeżeli stosujesz leki dopochwowe, przyjdź na badanie cytologiczne po odczekaniu 6 dni od ostatniej dawki leku.
  • Powstrzymaj się od stosunków płciowych co najmniej 24 godziny przed badaniem.
  • Odczekaj co najmniej 1 dzień po badaniu ginekologicznym.

Read more

Ciąża, rozwój płodu - III trymestr

Ciąża, rozwój płodu - III trymestr

Siódmy miesiąc: doskonalenie umiejętności

Początek trzeciego trymestru ciąży, czyli siódmy miesiąc, jest bardzo istotny dla rozwoju płodu. W tym czasie bardzo dobrze rozwinięte są płuca, ale wciąż jeszcze nie są zdolne do samodzielnej pracy. W razie przedwczesnego porodu konieczne byłoby zewnętrzne wspomaganie tego narządu. W siódmym miesiącu ciąży u dziecka całkowicie otwierają się oczy, zaczynają poruszać się w oczodołach, maluszek może już mrugać powiekami. Kolor oczu rodzice będą mogli zobaczyć dopiero jakiś czas po narodzinach, ponieważ przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka tęczówki są niebieskie.

Read more


O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

Okres ciąży i rozwijającego się, nowego życia, jest dla wielu kobiet jednym z najpiękniejszych momentów. Panie przygotowujące się do roli przyszłej matki powinny jednak zagłębić się w temat jeszcze przed poczęciem maluszka oraz uzupełniać swoją wiedzę wraz z rosnącym brzuchem. Kilka informacji i rad pomoże w zachowaniu dobrego stanu zdrowia matki i dziecka oraz złagodzi te bardziej dokuczliwe objawy ciąży.

Read more

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca ciążowa zwana cukrzyca ciężarnych spowodowana jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu w czasie ciąży. Po porodzie zazwyczaj ustępuje, ale może pojawić się w przyszłości lub zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2. Cukrzyca ciążowa jest zagrożeniem nie tylko dla matki, ale również dla płodu. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wad rozwojowych płodu lub poronień, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Do najczęstszych powikłań zalicza się:

Read more

Cytologia nie czekaj, bo może być za późno!

Cytologia nie czekaj, bo może być za późno!

Według statystyk około jedna trzecia dorosłych Polek nigdy nie miała wykonanej cytologii. Mimo wielości programów profilaktycznych, rosnącej świadomości społecznej czy kampanii reklamowych adresowanych do kobiet, wciąż wiele pacjentek nie przywiązuje wagi do tego krótkiego i prostego badania, które może uratować im życie i szybko wykryć raka szyjki macicy. Cytologia jest badaniem bezbolesnym i dającym natychmiastowe, rzetelne wyniki. Warto więc zdecydować się na jej wykonanie, zwłaszcza, jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka.

Read more