Intymne zdrowie nastolatek

Intymne zdrowie nastolatek

Dojrzewamy. Z dziewczynek stajemy się nastolatkami, a następnie – w wieku kilkunastu lat – nasze ciało zmienia się w ciało kobiety. Początek drogi w kierunku dorosłości to dobry moment na naukę o pięknie dojrzewającego ciała, o dobrych praktykach zdrowotnych oraz o konieczności dbania o delikatną sferę intymną.

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Dorastająca nastolatka powinna udać się do gabinetu ginekologicznego po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Wizyta jest również wskazana, gdy młoda pacjentka nie dostanie okresu do 16. roku życia. Specjaliści radzą, aby zasięgnąć porady także, jeśli u osoby młodszej o dwa lata nie pojawiły się jeszcze pierwsze symptomy dojrzewającego ciała – rosnące piersi oraz owłosienie w okolicach intymnych i pod pachami. Powodem do wizyty w gabinecie są oczywiście także wszelkie niepokojące objawy zdrowotne.

Już po rozpoczęciu miesiączkowania alarmującymi zjawiskami są dłuższe przerwy pomiędzy jedną miesiączką a drugą, które skutkują często obfitym krwawieniem. To, jak i występowanie krwawienia pomiędzy miesiączkami oraz wyjątkowo bolesna menstruacja, powinno skłonić do wizyty u ginekologa. Nieustabilizowana gospodarka hormonalna prowadzi do częstych problemów z łojotokiem, trądzikiem i przetłuszczaniem włosów. Są to niechciane, lecz zupełnie naturalne objawy dojrzewania.

Przed wizytą u specjalisty.

Pierwsza wizyta u ginekologa jest dla wielu młodych pacjentek bardzo ważnym, lecz nieco stresującym przeżyciem. Dlatego warto oswoić się psychicznie z tym wydarzeniem, głównie poprzez dowiedzenie się jak najwięcej o swoim zmieniającym się ciele i o samych wizytach u specjalisty. Jeszcze przed wizytą warto odnotować sobie daty miesiączki i długości jej trwania, ponieważ jest to ważna informacja dla specjalisty.

Wizyta u ginekologa powinna nastąpić tuż po zakończeniu okresu, aby wynik badania piersi, wielkości jajników czy cytologii nie został zaburzony. Przed wizytą należy się odświeżyć (można zrobić to jeszcze w domu).

W trakcie umawiania się na konsultację należy także upewnić się co do szczegółów przeprowadzania badania ultrasonograficznego w danej placówce. W wielu gabinetach na wizytę należy stawić się z pełnym pęcherzem moczowym, aby możliwe było badanie przeprowadzone przez powłoki brzuszne. W placówkach prowadzone są także badania sondą dopochwową lub w razie takiej potrzeby – poprzez odbyt. W takim przypadku wskazane jest wcześniejsze opróżnienie pęcherza.

Aby nie przekłamywać wyników, nie należy przed wizytą przeprowadzać irygacji pochwy, ani stosować żeli lub kremów dopochwowych.

Przebieg wizyty u ginekologa.

Jeśli pacjentka nie była wcześniej wprowadzona do systemu, to wizyta rozpoczyna się od wpisania danych osobowych, informacji o miesiączce i innych. Następnie młoda pacjentka jest ważona oraz sprawdzane jest ciśnienie krwi. Przed wizytą w gabinecie może ona odświeżyć się, korzystając z bidetu.

Ginekolog rozpoczyna wizytę od dokładnego wywiadu z pacjentką, a więc od uzyskania informacji dotyczących jej zdrowia. Padną m. in. pytania o: pierwszą miesiączkę (kiedy wystąpiła i jak długo trwała) oraz o dolegliwości, które się z nią wiązały, np. bolesność w dole brzucha. Dla poznania szerszej wiedzy o pacjentce padną również pytania o ogólny stan zdrowia oraz o przypadki zachorowań w rodzinie na choroby nowotworowe, cukrzycę czy nadciśnienie.

Przed badaniem ginekologicznym należy rozebrać się od pasa w dół. Wiele pacjentek czuje się pewniej, zakładając na wizytę dłuższą tunikę lub spódniczkę. Po zdjęciu ubrań należy przejść na fotel ginekologiczny. W trakcie badania wykorzystywane są wysterylizowane, metalowe wzierniki, które ułatwiają pobranie materiału do badania cytologicznego. W niektórych gabinetach badanie to zostaje uzupełnione o badanie kolposkopowe. Lekarz podczas badania wewnętrznego wprowadza do pochwy palce w rękawiczce. Drugą ręką delikatnie ugniatając dół brzucha bada właściwą budowę anatomiczną i oraz narządy rodne.

Pozostając wciąż na fotelu, pacjentka zostaje przebadana ultrasonograficznie przy pomocy sondy dopochwowej, wprowadzonej do ciała w celu dokładnego skontrolowania budowy anatomicznej.

W trakcie wizyty sprawdzone zostaną także piersi pacjentki pod kątem niepokojących wycieków, zmian cystycznych czy innych nieprawidłowości. Do badania należy rozebrać się od pasa w górę. Jeśli lekarz zobaczy taką konieczność – przeprowadzane zostaną także inne, dodatkowe badania.

Wizyta kończy się podsumowaniem, wypisaniem recept, ustaleniem daty kolejnej wizyty oraz zleceniem dodatkowych badań, jeśli wystąpiła taka konieczność.

Jak się badać w okresie menopauzy?

Jak się badać w okresie menopauzy?

Okres menopauzy przebiega inaczej u każdej kobiety. Niektóre panie przechodzą przez ten czas łagodnie, inne – narzekają na szereg niechcianych objawów fizycznych i psychicznych, które wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Read more

Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne

Pigułka antykoncepcyjna – logiczny wybór

Pigułka antykoncepcyjna jest doustnym środkiem zabezpieczającym przed zajściem w ciążę. Zawiera odpowiednią dawkę hormonów, które hamują jajeczkowanie. Blokują moment owulacji a także powodują zagęszczenie śluzu w macicy i uniemożliwiają plemnikom połączenie się z komórką jajową. Tabletka hormonalna jest jednym z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych, ktory uniemożliwia zajście w ciąże. Jej historia sięga liczy około 40 lat, a szacuje się, że obecnie każdego dnia po pigułki sięga ponad sto milionów kobiet na całym świecie.

Read more

Ciąża, rozwój płodu - III trymestr

Ciąża, rozwój płodu - III trymestr

Siódmy miesiąc: doskonalenie umiejętności

Początek trzeciego trymestru ciąży, czyli siódmy miesiąc, jest bardzo istotny dla rozwoju płodu. W tym czasie bardzo dobrze rozwinięte są płuca, ale wciąż jeszcze nie są zdolne do samodzielnej pracy. W razie przedwczesnego porodu konieczne byłoby zewnętrzne wspomaganie tego narządu. W siódmym miesiącu ciąży u dziecka całkowicie otwierają się oczy, zaczynają poruszać się w oczodołach, maluszek może już mrugać powiekami. Kolor oczu rodzice będą mogli zobaczyć dopiero jakiś czas po narodzinach, ponieważ przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka tęczówki są niebieskie.

Read more


Wkładka hormonalna Mirena

Wkładka hormonalna Mirena

Czym jest wkładka hormonalna Mirena?

Lek Mirena to domaciczny system uwalniający hormon (lewonorgestrel). Popularnie zwana wkładką hormonalną. Spirala Mirena jest skuteczną i odwracalną metodą antykoncepcji. Stosowana jest także w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń np. przy nadmiernym krwawieniu miesiączkowym. Wkładka Mirena składa się z małej, plastykowej ramki w kształcie litery T. Na jej pionowym ramieniu znajduje się pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki.

Read more

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca ciążowa zwana cukrzyca ciężarnych spowodowana jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu w czasie ciąży. Po porodzie zazwyczaj ustępuje, ale może pojawić się w przyszłości lub zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2. Cukrzyca ciążowa jest zagrożeniem nie tylko dla matki, ale również dla płodu. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wad rozwojowych płodu lub poronień, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Do najczęstszych powikłań zalicza się:

Read more

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

Okres ciąży i rozwijającego się, nowego życia, jest dla wielu kobiet jednym z najpiękniejszych momentów. Panie przygotowujące się do roli przyszłej matki powinny jednak zagłębić się w temat jeszcze przed poczęciem maluszka oraz uzupełniać swoją wiedzę wraz z rosnącym brzuchem. Kilka informacji i rad pomoże w zachowaniu dobrego stanu zdrowia matki i dziecka oraz złagodzi te bardziej dokuczliwe objawy ciąży.

Read more