Tabletki antykoncepcyjne

Pigułka antykoncepcyjna

Pigułka antykoncepcyjna – logiczny wybór

Pigułka antykoncepcyjna jest doustnym środkiem zabezpieczającym przed zajściem w ciążę. Zawiera odpowiednią dawkę hormonów, które hamują jajeczkowanie. Blokują moment owulacji a także powodują zagęszczenie śluzu w macicy i uniemożliwiają plemnikom połączenie się z komórką jajową. Tabletka hormonalna jest jednym z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych, ktory uniemożliwia zajście w ciąże. Jej historia sięga liczy około 40 lat, a szacuje się, że obecnie każdego dnia po pigułki sięga ponad sto milionów kobiet na całym świecie.

Co przyczynia się do takiej popularności tej niewielkiej tabletki antykoncepcyjnej?

Wygoda jej stosowania oraz wysoka skuteczność sprawiają, że tabletki antykoncepcyjne są bezkonkurencyjne w porównaniu z innymi, znanymi środkami zabezpieczającymi przed ciążą.
WAŻNE! Pigułka antykoncepcyjna jest lekiem, który może być przepisany wyłącznie przez lekarza ginekologa po uprzednim badaniu ogólnym lekarskim oraz ginekologicznym.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Najpopularniejsze są obecnie dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, zawierają dwa podstawowe hormony: progestagen oraz estrogeny. Ze względu na proporcje tych składników można tabletki podzielić na: jednofazowe (jeden rodzaj tabletek), które są najczęściej wykorzystywane w zapobieganiu ciąży, dwufazowe (dwa rodzaje tabletek) oraz trzyfazowe (trzy rodzaje tabletek). Wyróżnia się również pigułki jednoskładnikowe, które można stosować również podczas karmienia piersią, ponieważ zawierają jedynie progestagen.

Działanie dwuskładnikowej pigułki antykoncepcyjnej

W dwuskładnikowej tabletce antykoncepcyjnej znajdują się hormony bardzo podobne do tych, które wytwarzają się w ciągu cyklu miesiączkowego kobiety. Codzienne przyjmowanie tabletki sprawia, że organizm kobiety przestaje wydzielać swoje hormony. Podczas stosowania pigułek zatrzymany zostaje cykl dojrzewania oraz uwalniania komórek jajowych, śluz szyjki macicy zagęszcza się i jest nie przepuszczalny dla plemników

Dlaczego właśnie tabletki antykoncepcyjne?

Tabletka hormonalna to nie tylko środek wygodny i skuteczny. Zdecydowanie się na takie zabezpieczenie przed ciążą daje nam możliwość świadomego wyboru terminu, kiedy chcemy mieć dziecko. Pojawienie się na świecie potomka jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Aby mieć czas na przygotowanie się do tej chwili, zaplanowanie jej, najlepiej wybrać pigułkę antykoncepcyjną, pozwalającą na zapobieganie ciąży, gdy nie jesteśmy jeszcze gotowi na dziecko.

Jak przyjmować pigułkę antykoncepcyjną?

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo proste. Każdego dnia zażywa się jedna tabletkę. Trwa to 21 dni, później następuje tygodniowa przerwa, kiedy ma miejsce krwawienie. Kiedy przyjąć pierwszą tabletkę? Podczas stosowania pigułek dwuskładnikowych lub po przerwie w antykoncepcji zaleca się zażycie pierwszej tabletki pierwszego dnia miesiączki. Gdy następuje zmiana pigułki dwuskładnikowej na inną tabletkę, należy połknąć nową następnego dnia po przyjęciu ostatniej dawki z poprzedniego opakowania (bez przerwy siedmiodniowej) dla zachowania ciągłości antykoncepcji.

Schemat dawkowania antykoncepcji w pigułce

Nowoczesne pigułki antykoncepcyjne są idealnie przystosowane do potrzeb kobiet: każdy listek z tabletkami ma postać małego kalendarzyka z nadrukowanymi skrótami nazw dni tygodnia. Niweluje to ryzyko błędu oraz sprawia, że przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej jest o wiele łatwiejsze. Po skończeniu listka należy zrobić przerwę trwającą 7 dni. To czas na krwawienie. Po upływie tygodnia należy od razu przyjąć tabletkę z nowego opakowania, bez względu na to, czy miesiączka wystąpiła i czy jeszcze trwa.
CIEKAWE: wielu producentów tabletek antykoncepcyjnych wychodzi naprzeciw wymaganiom współczesnych kobiet, tworząc opakowania z zapasem tabletek na cały miesiąc. Pierwsze 21 pastylek (czasem 24) to tabletki antykoncepcyjne, zapobiegające ciąży. Kolejne 7 (4) to pigułki placebo, bez środka czynnego, ale ułatwiające procedurę, gdyż nie trzeba zawracać sobie głowy z liczeniem dni. Przy stosowaniu takich tabletek nie robi się żadnej przerwy w ich przyjmowaniu.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące tabletki antykoncepcyjnej

Pytanie: Czy tabletka antykoncepcyjna może być nieskuteczna?

Odpowiedź: u kobiet stosujących tabletki według zaleceń lekarza statystycznie nieplanowana ciąża może zdarzyć się u jednej na tysiąc pacjentek. Dlatego tak istotne jest stosowanie tej metody antykoncepcji zgodnie z zaleceniami, nie zapominając o kolejnych dawkach. Systematyczność przyjmowania pigułek, czyli punktualne rozpoczynanie nowego opakowania oraz branie ich każdego dnia o tej samej porze sprawia, że skuteczność tego sposobu zapobiegania ciąży wzrasta niemal do 100%. Należy jednak pamiętać że niektóre leki mogą wpływać na wchłanialność tabletki. Wystąpienie biegunki lub wymiotów z oczywistego powodu mogą wpływać na zmniejszenie wchłonięcia dawki.

Pytanie: Zapomniałam wziąć tabletkę antykoncepcyjną. Co robić?

Odpowiedź: Dla skutecznego efektu antykoncepcji niezbędne jest regularne przyjmowanie pigułek. Jeśli zdarz się nam zapomnieć o przyjęciu kolejnej dawki, należy natychmiast podjąć działania uzależnione od długości spóźnienia:

  • 12 godzin i mniej – należy przyjąć zapomniana dawkę i kolejną już następnego dnia o zwykłej porze
  • od 12 do 24 godzin – w tym wypadku, postępowanie jest uzależnione od tego, w którym tygodniu przyjmowania pigułek zdarzyło się zapomnieć o kolejnej dawce. W pierwszym tygodniu zaleca się przyjecie zapomnianej dawki, nawet jeśli jest ona zbliżona czasowo do kolejnej. Ponadto, przez siedem kolejnych dni wskazane jest używanie dodatkowego zabezpieczenia, na przykład prezerwatyw. Pominięcie dawki w drugim tygodniu również należy od razu przyjąć zapomnianą dawkę, ale nie ma już konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Ominięcie dawki w trzecim tygodniu stosowania oznacza, że należy od razu przyjąć zapomnianą pigułkę oraz następnego dnia przyjmować kolejne o zwykłej porze. Po skończeniu opakowania nie robi się w tym wypadku siedmiodniowej przerwy, ale od razu zaczyna przyjmowanie pigułek z nowego opakowania.
  • więcej niż 24 godziny – konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem.

Pytanie: Czy możliwe jest przesunięcie krwawienia przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?

Odpowiedź: Tak. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej w postaci pigułki antykoncepcyjnej pozwala na regulowanie cyklu również poprzez przesuwanie krwawienia. Podczas przyjmowania pigułek fizjologiczny cykl miesiączkowy kobiety nie funkcjonuje. Teoretycznie krwawienie które występuję pomiędzy kolejnymi opakowaniami nie jest miesiączką, ale jedynie wynikiem przerwy w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Jeśli zrezygnujemy z tej przerwy i od razu po skończeniu jednego opakowania zaczniemy następne: krwawienie nie pojawi się. Jest to bardzo wygodne, czasem nawet zalecane poprzez medyczne uzasadnienie konieczności rezygnacji z krwawienia.

Pytanie: Było mi niedobrze i zwymiotowałam niedługo po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej. Czy pigułka antykoncepcyjna nadal działa?

Odpowiedź: Pigułka może obniżyć swoją skuteczność poprzez dolegliwości ze strony układu pokarmowego, na przykład silne torsje występujące do czterech godzin po zażyciu preparatu. W tym wypadku niezbędna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem ginekologiem.

Pytanie: Stosuję pigułki antykoncepcyjne i wystąpiło u mnie krwawienie w trakcie przyjmowania tabletek w tego samego opakowania. Co się dzieje?

Odpowiedź: jest to możliwe, zwłaszcza w pierwszych miesiącach stosowania antykoncepcji hormonalnej. Gdy krwawienie ustępuje samoistnie, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak jest obfite i powtarza się przez trzy kolejne miesiące, warto zasięgnąć porady lekarza.

Pytanie: Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne wraz z innymi lekami. Czy to może obniżyć ich skuteczność?

Odpowiedź: Skuteczność stosowania antykoncepcji hormonalnej może obniżać się poprzez interakcję z innymi lekami (leki przeciwpadaczkowe, antybiotyki, leki na HIV). Należy więc koniecznie poinformować swojego lekarza o przyjmowanych lekach, również tych wydawanych bez recepty.

Pytanie: Czy tabletki antykoncepcyjne chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. AIDS?

Odpowiedź: Nie, pigułki nie chronią przed tego typu chorobami. Aby dodatkowo się przed nimi ochronić zalecane jest używanie dodatkowego zabezpieczenia, na przykład prezerwatywy.

Pytanie: Czy antykoncepcja hormonalna jest polecana dla każdej kobiety?

Odpowiedź: Nie do końca. Czasami lekarz stwierdza pewne przeciwwskazania do rozpoczęcia antykoncepcji hormonalnej. Przeciwwskazaniem względnym do przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest palenie papierosów, żylaki kończyn dolnych, choroby wątroby i nerek. Przeciwwskazaniem bezwzględnym do stosowania pigułek antykoncepcyjnych jest: ciąża, wysokie ciśnienie krwi, duża nadwaga, nowotwory piersi lub narządów rodnych, tendencja do zakrzepów. Nie należy ich stosować również w przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik takich leków lub przyjmowanie medykamentów, obniżających skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Jak pobrać krew pępowinową?

Jak pobrać krew pępowinową?

Bank Komórek Macierzystych nOvum, jako jedyny w Polsce, posiada własną, nowoczesną siedzibę (objętą 24 godzinnym monitoringiem) oraz dysponuje własnymi laboratoriami: mikrobiologicznym, serologicznym, preparatyki oraz kriobiologicznym. Do pobierania krwi stosuje najwyższej jakości pojemniki umożliwiające pobranie jak największej ilości krwi, a w efekcie odzyskanie maksymalnej liczby krwinek. Preparatyka komórek odbywa się w zamkniętym, jałowym systemie.

Bank Komórek Macierzystych nOvum jako pierwszy bank w Polsce, stworzył możliwość podziału krwi pępowinowej na dwie porcje o identycznym potencjale zastosowania klinicznego. Bank działa w oparciu o pozwolenie Ministra Zdrowia.

Read more

Pokonać niepłodność

Pokonać niepłodność

Coraz częściej i coraz więcej słyszymy o niepłodności. Jest to choroba społeczna, która dotyka ok. 15%-20% społeczeństwa w wieku rozrodczym, a więc co 5 – 6 para starająca się o dziecko, ma problem z jego poczęciem. Na nasze pytania dotyczące niepłodności odpowiada dr Anna Zygler – Przysucha - ginekolog położnik, specjalista medycyny rozrodu z Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum

Read more


O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

Okres ciąży i rozwijającego się, nowego życia, jest dla wielu kobiet jednym z najpiękniejszych momentów. Panie przygotowujące się do roli przyszłej matki powinny jednak zagłębić się w temat jeszcze przed poczęciem maluszka oraz uzupełniać swoją wiedzę wraz z rosnącym brzuchem. Kilka informacji i rad pomoże w zachowaniu dobrego stanu zdrowia matki i dziecka oraz złagodzi te bardziej dokuczliwe objawy ciąży.

Read more

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca ciążowa zwana cukrzyca ciężarnych spowodowana jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu w czasie ciąży. Po porodzie zazwyczaj ustępuje, ale może pojawić się w przyszłości lub zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2. Cukrzyca ciążowa jest zagrożeniem nie tylko dla matki, ale również dla płodu. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wad rozwojowych płodu lub poronień, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Do najczęstszych powikłań zalicza się:

Read more

Cytologia nie czekaj, bo może być za późno!

Cytologia nie czekaj, bo może być za późno!

Według statystyk około jedna trzecia dorosłych Polek nigdy nie miała wykonanej cytologii. Mimo wielości programów profilaktycznych, rosnącej świadomości społecznej czy kampanii reklamowych adresowanych do kobiet, wciąż wiele pacjentek nie przywiązuje wagi do tego krótkiego i prostego badania, które może uratować im życie i szybko wykryć raka szyjki macicy. Cytologia jest badaniem bezbolesnym i dającym natychmiastowe, rzetelne wyniki. Warto więc zdecydować się na jej wykonanie, zwłaszcza, jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka.

Read more