USG ginekologiczne to standard w prowadzeniu ciąży

Badanie usg ciąży pozwala monitorować rozwój płodu i nadzorować przebieg ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby wykonać je minimum trzy razy

  • pierwsze między 11 a 14 tygodniem ciąży;
  • drugie między 18 a 22 tygodniem ciąży;
  • trzecie między 30 a 33 tygodniem ciąży;

Dotyczy to oczywiście ciąży fizjologicznej, przebiegającej prawidłowo. Jeśli istnieją medyczne wskazania do dodatkowych badań, to należy je wykonywać tak często, jak jest to potrzebne. Jeśli np. pacjentka ma nadciśnienie, cukrzycę czy jest w ciąży bliźniaczej, to konieczne są częstsze badania. W przypadku wystąpienia krwawień wykonuje się USG nawet co kilka dni.

Pomimo różnych spekulacji i pogłosek, jak dotąd nie udowodniono żadnych ujemnych skutków USG ani dla kobiet, ani dla płodu.


Skróty na wyniku badania USG ciąży

Skróty na wyniku badania USG ciąży

Specjalistycznych oznaczeń w badaniu ultrasonograficznym jest bardzo dużo. Skróty oznaczają pomiary jakie są mierzone w trakcie badania. Jednak na swoim wyniku znajdziesz tylko kilka z nich. Nie każdy pomiar jest wykonywany przy każdym badaniu. Niektóre pomiary trzeba mierzyć w ściśle określonym czasie ciąży, np. przezierność karkową (NT) ocenia się tylko podczas USG wykonanego między 11. a 14. tygodniem ciąży.

Czytaj dalej
Jak stosować prezerwatywę?

Jak stosować prezerwatywę?

Prezerwatywa jest powszechnie stosowanym środkiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn. Działa na zasadzie fizycznej bariery, powstrzymującej nasienie przed dostaniem się do pochwy. Skuteczność antykoncepcji jest średnia i zależy w dużym stopniu od wprawy w posługiwaniu się prezerwatywą.

Read more

Dieta w ciąży

Dieta w ciąży

Ciąża jest radosnym wydarzeniem i ważnym aspektem warunkującym zmianę trybu życia na zdrowszy i mniej stresujący. Codzienny jadłospis musi być urozmaicony, a spożywane produkty powinny dostarczać mamie i dziecku niezbędnych substancji i witamin. Racjonalne odżywianie ma ogromny wpływ na ogólną kondycję zdrowotną ciężarnej i przede wszystkim wspomaga rozwój płodu.

Read more

Jak działają hormonalne środki antykoncepcyjne?

Jak działają hormonalne środki antykoncepcyjne?

Obecnie najskuteczniejszą metodą zapobiegania nieplanowanej ciąży jest antykoncepcja hormonalna. Regularne stosowanie hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych prawie w 100% zapewnia skuteczną antykoncepcję. Nowoczesne preparaty hormonalne są szczególnie przydatne dla młodych kobiet, gdy skuteczność środka antykoncepcyjnego jest podstawowym warunkiem rozpoczęcia współżycia.

Read more


Wkładka hormonalna Mirena

Wkładka hormonalna Mirena

Czym jest wkładka hormonalna Mirena?

Lek Mirena to domaciczny system uwalniający hormon (lewonorgestrel). Popularnie zwana wkładką hormonalną. Spirala Mirena jest skuteczną i odwracalną metodą antykoncepcji. Stosowana jest także w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń np. przy nadmiernym krwawieniu miesiączkowym. Wkładka Mirena składa się z małej, plastykowej ramki w kształcie litery T. Na jej pionowym ramieniu znajduje się pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki.

Read more

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

Okres ciąży i rozwijającego się, nowego życia, jest dla wielu kobiet jednym z najpiękniejszych momentów. Panie przygotowujące się do roli przyszłej matki powinny jednak zagłębić się w temat jeszcze przed poczęciem maluszka oraz uzupełniać swoją wiedzę wraz z rosnącym brzuchem. Kilka informacji i rad pomoże w zachowaniu dobrego stanu zdrowia matki i dziecka oraz złagodzi te bardziej dokuczliwe objawy ciąży.

Read more

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca ciążowa zwana cukrzyca ciężarnych spowodowana jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu w czasie ciąży. Po porodzie zazwyczaj ustępuje, ale może pojawić się w przyszłości lub zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2. Cukrzyca ciążowa jest zagrożeniem nie tylko dla matki, ale również dla płodu. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wad rozwojowych płodu lub poronień, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Do najczęstszych powikłań zalicza się:

Read more