Jak przejść przez menopauzę?
Kolejne etapy w życiu kobiety są jak następujące po sobie pory roku. Choć są zjawiskiem zupełnie naturalnym, znanym od tysięcy lat, to nie zawsze przyjmowane są z radością i entuzjazmem. Menopauza, będąca kolejną fazą, w którą wchodzi dojrzałe ciało kobiety, przyjmowana jest przez wiele z nich z rozżaleniem i strachem. Koniec miesiączkowania przynosi obawy i niepewność, wynikające zazwyczaj z niewiedzy. Warto więc zagłębić się w temat, aby najlepiej poznać zmiany w organizmie i życiu, jakie przychodzą wraz z przekwitaniem oraz sposoby na uspokojenie niechcianych symptomów.
Objawy menopauzy – jak je złagodzić?
Z menopauzą łączy się charakterystyczne symptomy, których intensywność i uciążliwość jest sprawą indywidualną w każdym przypadku. Objawami zbliżającego się klimakterium są zazwyczaj uderzenia gorąca, zawroty głowy, zaburzenia snu oraz intensywne pocenie, odczuwalne w nocy i nad ranem, najczęściej w okolicy karku, szyi i klatki piersiowej.
Bardzo często występuje także spadek samopoczucia. Kobiety w okresie menopauzy są rozdrażnione, zdekoncentrowane, nerwowe i mają problemy z zapamiętywaniem informacji. Towarzyszy temu również ogólne osłabienie organizmu, apatia i stany depresyjne. Menopauza wpływa również na życie intymne, powodując suchość pochwy i obniżając libido. Prowadzić może także do wysiłkowego nietrzymania moczu.
Przedstawione objawy psychiczne i fizyczne mogą skutecznie przeszkodzić w normalnym funkcjonowaniu. Dlatego w przypadku nasilonych symptomów warto rozważyć terapię hormonalną. Porcja estrogenu (również pochodzenia naturalnego – z soi) wyciszy niechciane skutki przekwitania.
Kobiety w okresie menopauzy potrzebują dużo zrozumienia i akceptacji ze strony najbliższego środowiska. Panie powinny również same zadbać o pozytywne samopoczucie, wprowadzając do swojego planu dnia porcję ruchu i przyjemnych czynności, które odsuną myśli o zmianach w organizmie.
U specjalisty przed, w trakcie i po klimakterium – jak wygląda wizyta?
Symptomy mogą występować do 4-5 lat przed wystąpieniem menopauzy i ustać do 5 lat po niej. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie kalendarza wizyt u specjalisty, aby w porę przewidzieć moment wystąpienia klimakterium i przygotować się fizycznie oraz psychicznie na tę chwilę.
Wizyta u specjalisty po wystąpieniu menopauzy nie różni się praktycznie od wcześniejszych, choć na tym etapie lekarz ze szczególną troską rozwiewa wszelkie wątpliwości natury onkologicznej (dotyczące piersi, błony śluzowej i jajników). Do tego dochodzi również troska o stan psychiczny pacjentki i w przypadku podejrzenia występowania depresji menopauzalnej – potrzebna może być pomoc w kierunku psychiatrycznym.
Jakie badania przeprowadzić w okresie menopauzy?
Stan zdrowia i samopoczucie kobiety w trakcie przekwitania zależy w dużej mierze od systematyczności w leczeniu, prewencji i ogólnego dbania o swój organizm, a więc utrzymywania stałej wagi oraz od aktywności fizycznej i seksualnej.
Panie wchodzące w wiek dojrzały powinny wyrobić w sobie nawyk samobadania piersi. W nauce prawidłowego przeprowadzenia tego prostego, codziennego badania, pomoże specjalista w trakcie wizyty. Jest to działanie o tyle ważne, że pozwala na szybkie wykrycie jakichkolwiek niepokojących zmian w piersiach. Nie należy lekceważyć również badań mammograficznych, które wykonywane są co rok lub co dwa lata. W okresie menopauzy są one szczególnie ważne, ponieważ decydują o możliwości przepisania terapii hormonalnej. Warto także wspomnieć, że badań hormonalnych nie przeprowadza się w trakcie przyjmowania estrogenu oraz po ustaniu okresu przekwitania. Specjaliści radzą jednak, aby co dwa lata przeprowadzić badania przesiewowe, sprawdzające pracę tarczycy.
W okresie tym panie powinny również zbadać gęstość kości (densynometria), a więc skłonność do złamań. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby o wątłej budowie ciała, unikające wapnia w diecie i aktywności fizycznej, leczące się sterydami oraz mające przypadki złamań osteoporozowych w rodzinie. Wraz z obniżeniem stanu estrogenu w organizmie wzrasta również ryzyko zachorowań na choroby serca i układu krwionośnego.
Kobiety w okresie menopauzy są również szczególnie narażone na powracające zakażenia pochwy i dróg moczowych oraz na problemy z nietrzymaniem moczu.