Jak przejść przez menopauzę?

Menopauza Ginekolog

Kolejne etapy w życiu kobiety są jak następujące po sobie pory roku. Choć są zjawiskiem zupełnie naturalnym, znanym od tysięcy lat, to nie zawsze przyjmowane są z radością i entuzjazmem. Menopauza, będąca kolejną fazą, w którą wchodzi dojrzałe ciało kobiety, przyjmowana jest przez wiele z nich z rozżaleniem i strachem. Koniec miesiączkowania przynosi obawy i niepewność, wynikające zazwyczaj z niewiedzy. Warto więc zagłębić się w temat, aby najlepiej poznać zmiany w organizmie i życiu, jakie przychodzą wraz z przekwitaniem oraz sposoby na uspokojenie niechcianych symptomów.

Objawy menopauzy – jak je złagodzić?

Z menopauzą łączy się charakterystyczne symptomy, których intensywność i uciążliwość jest sprawą indywidualną w każdym przypadku. Objawami zbliżającego się klimakterium są zazwyczaj uderzenia gorąca, zawroty głowy, zaburzenia snu oraz intensywne pocenie, odczuwalne w nocy i nad ranem, najczęściej w okolicy karku, szyi i klatki piersiowej. Bardzo często występuje także spadek samopoczucia. Kobiety w okresie menopauzy są rozdrażnione, zdekoncentrowane, nerwowe i mają problemy z zapamiętywaniem informacji. Towarzyszy temu również ogólne osłabienie organizmu, apatia i stany depresyjne. Menopauza wpływa również na życie intymne, powodując suchość pochwy i obniżając libido. Prowadzić może także do wysiłkowego nietrzymania moczu.

Przedstawione objawy psychiczne i fizyczne mogą skutecznie przeszkodzić w normalnym funkcjonowaniu. Dlatego w przypadku nasilonych symptomów warto rozważyć terapię hormonalną. Porcja estrogenu (również pochodzenia naturalnego – z soi) wyciszy niechciane skutki przekwitania. Kobiety w okresie menopauzy potrzebują dużo zrozumienia i akceptacji ze strony najbliższego środowiska. Panie powinny również same zadbać o pozytywne samopoczucie, wprowadzając do swojego planu dnia porcję ruchu i przyjemnych czynności, które odsuną myśli o zmianach w organizmie.

U specjalisty przed, w trakcie i po klimakterium – jak wygląda wizyta?

Symptomy mogą występować do 4-5 lat przed wystąpieniem menopauzy i ustać do 5 lat po niej. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie kalendarza wizyt u specjalisty, aby w porę przewidzieć moment wystąpienia klimakterium i przygotować się fizycznie oraz psychicznie na tę chwilę.

Wizyta u specjalisty po wystąpieniu menopauzy nie różni się praktycznie od wcześniejszych, choć na tym etapie lekarz ze szczególną troską rozwiewa wszelkie wątpliwości natury onkologicznej (dotyczące piersi, błony śluzowej i jajników). Do tego dochodzi również troska o stan psychiczny pacjentki i w przypadku podejrzenia występowania depresji menopauzalnej – potrzebna może być pomoc w kierunku psychiatrycznym.

Jakie badania przeprowadzić w okresie menopauzy?

Stan zdrowia i samopoczucie kobiety w trakcie przekwitania zależy w dużej mierze od systematyczności w leczeniu, prewencji i ogólnego dbania o swój organizm, a więc utrzymywania stałej wagi oraz od aktywności fizycznej i seksualnej.

Panie wchodzące w wiek dojrzały powinny wyrobić w sobie nawyk samobadania piersi. W nauce prawidłowego przeprowadzenia tego prostego, codziennego badania, pomoże specjalista w trakcie wizyty. Jest to działanie o tyle ważne, że pozwala na szybkie wykrycie jakichkolwiek niepokojących zmian w piersiach. Nie należy lekceważyć również badań mammograficznych, które wykonywane są co rok lub co dwa lata. W okresie menopauzy są one szczególnie ważne, ponieważ decydują o możliwości przepisania terapii hormonalnej. Warto także wspomnieć, że badań hormonalnych nie przeprowadza się w trakcie przyjmowania estrogenu oraz po ustaniu okresu przekwitania. Specjaliści radzą jednak, aby co dwa lata przeprowadzić badania przesiewowe, sprawdzające pracę tarczycy.

W okresie tym panie powinny również zbadać gęstość kości (densynometria), a więc skłonność do złamań. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby o wątłej budowie ciała, unikające wapnia w diecie i aktywności fizycznej, leczące się sterydami oraz mające przypadki złamań osteoporozowych w rodzinie. Wraz z obniżeniem stanu estrogenu w organizmie wzrasta również ryzyko zachorowań na choroby serca i układu krwionośnego. Kobiety w okresie menopauzy są również szczególnie narażone na powracające zakażenia pochwy i dróg moczowych oraz na problemy z nietrzymaniem moczu.

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Wiele kobiet reaguje przerażeniem na myśl o zbliżającej się menopauzie. Obawiają się one nie tyle momentu, gdy przestaną miesiączkować – wiele nawet cieszy się z tej odmiany. Trwogą przejmują jednak same objawy przekwitania. Okazuje się, że medycyna zna jednak sprawdzone sposoby na radzenie sobie z niechcianymi objawami menopauzy.

Czytaj dalej

Jak się badać w okresie menopauzy?

Jak się badać w okresie menopauzy?
Okres menopauzy przebiega inaczej u każdej kobiety. Niektóre panie przechodzą przez ten czas łagodnie, inne – narzekają na szereg niechcianych objawów fizycznych i psychicznych, które wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.
Czytaj dalej
Laboratorium Medyczne Diagnostyka

Laboratorium Medyczne Diagnostyka

DIAGNOSTYKA to największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych. Obsługuje miliony pacjentów rocznie oraz współpracuje z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia. Oferuje największy wybór badań laboratoryjnych (ponad 1000 rodzajów testów), dostępnych również bez skierowania od lekarza. W placówkach Diagnostyki możesz liczyć na profesjonalną i przyjazną obsługę, która doradzi, profesjonalnie pobierze krew do badań oraz udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania.

Read more

Jak stosować prezerwatywę?

Jak stosować prezerwatywę?

Prezerwatywa jest powszechnie stosowanym środkiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn. Działa na zasadzie fizycznej bariery, powstrzymującej nasienie przed dostaniem się do pochwy. Skuteczność antykoncepcji jest średnia i zależy w dużym stopniu od wprawy w posługiwaniu się prezerwatywą.

Read more

Dzień Dobry TVN i ja

Dzień Dobry TVN i ja

Posłom popierającym in vitro abp Hoser grozi ekskomuniką. Tak mocne ostrzeżenie dla polityków, którzy opowiedzą się za metodą sztucznego zapłodnienia, jeszcze ze strony Kościoła nie padło. Spotkanie oraz rozmowa o in vitro w programie Dzień Dobry TVN

Read more


Wkładka hormonalna Mirena

Wkładka hormonalna Mirena

Czym jest wkładka hormonalna Mirena?

Lek Mirena to domaciczny system uwalniający hormon (lewonorgestrel). Popularnie zwana wkładką hormonalną. Spirala Mirena jest skuteczną i odwracalną metodą antykoncepcji. Stosowana jest także w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń np. przy nadmiernym krwawieniu miesiączkowym. Wkładka Mirena składa się z małej, plastykowej ramki w kształcie litery T. Na jej pionowym ramieniu znajduje się pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki.

Read more

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

Okres ciąży i rozwijającego się, nowego życia, jest dla wielu kobiet jednym z najpiękniejszych momentów. Panie przygotowujące się do roli przyszłej matki powinny jednak zagłębić się w temat jeszcze przed poczęciem maluszka oraz uzupełniać swoją wiedzę wraz z rosnącym brzuchem. Kilka informacji i rad pomoże w zachowaniu dobrego stanu zdrowia matki i dziecka oraz złagodzi te bardziej dokuczliwe objawy ciąży.

Read more

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca ciążowa zwana cukrzyca ciężarnych spowodowana jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu w czasie ciąży. Po porodzie zazwyczaj ustępuje, ale może pojawić się w przyszłości lub zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2. Cukrzyca ciążowa jest zagrożeniem nie tylko dla matki, ale również dla płodu. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wad rozwojowych płodu lub poronień, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Do najczęstszych powikłań zalicza się:

Read more