Co to jest Inseminacja (IUI)?

Jaka jest skuteczność, jakie są wskazania, jak się przygotować do inseminacji

Co to jest Inseminacja (IUI)?

Inseminacja (IUI) to najprostsza i najmniej obciążająca dla kobiety metoda wspomaganego rozrodu. Zabieg ten jest bezbolesny, polega na umieszczeniu w jamy macicy, specjalnie wyselekcjonowanych w laboratorium plemników przy pomocy cieniutkiego cewnika. Metoda pozwala na wybranie z próbki nasienia partnera najbardziej sprawnych i wartościowych plemników oraz zmniejszenie niekorzystnego wpływu wielu czynników obniżających szansę zapłodnienia na etapie pochwy czy kanału szyjki macicy. Plemniki podlegają ponadto aktywacji ułatwiającej, a u niektórych par - umożliwiającej, zapłodnienie komórki jajowej. Żeby procedurę tę przeprowadzić, laboratorium musi mieć możliwość przygotowania przynajmniej kilku milionów plemników.

Wyróżniamy dwa rodzaje inseminacji: domaciczną, która może być wykonywana przy użyciu nasienia partnera (IUI – intrauterine insemination) lub dawcy (AID – artifical donor insemination). Zabieg przeprowadzany z użyciem nasienia dawcy przebiega identycznie jak przy użyciu nasienia partnera. Nasienie jest dobierane na podstawie grup krwi pary oraz, jeśli to możliwe, wyglądu partnera (fenotypu).

Przychodnia nOvum w której pracuję posiada własny bank nasienia.

Skuteczność inseminacji

Inseminacja jest jedną z prostszych, mniej inwazyjnych i tańszych metod leczenia, należy jednak podkreślić, że jej skuteczność jest znacznie niższa od zapłodnienia pozaustrojowego.

  Według S. Dovey (Boston IVF - dane opublikowane w Fertilty Sterility 2008 Jan 11). Dla pacjentek poniżej:
 • 35 roku życia wskaźnik ciąż wynosi - 11,5% dla zakończonego cyklu i 10,1% dla cyklu rozpoczętego - (nie każdy rozpoczęty cykl kończy się inseminacją)
 • 35-37 lat odpowiednio 9,2% i 8,2%
 • 38-40 lat odpowiednio 7,3% i 6,5%
 • 41-42 lata 4,3% i 3,6%
 • powyżej 42 lat 1,0% i 0,8%

Wskazania i przeciwskazania

  Wskazania do wykonania zabiegu inseminacji. niepłodność idiopatyczna,
 • wrogi śluz szyjkowy,
 • endometrioza I i II stopnia,
 • zaburzenia ejakulacji,
 • zaburzenia owulacji (także PCO) po zastosowaniu stymulacji owulacji antyestrogenami
 • nieznacznie osłabione parametry nasienia męża - nie mniej niż 5 mln prawidłowych i ruchliwych plemników w nasieniu,
 • niemożność współżycia,
  Przeciwwskazania do inseminacji.
 • czas trwania niepłodności powyżej 7 lat,
 • niedrożne jajowody,
 • znaczne osłabienie parametrów nasienia partnera.

Przygotowanie do inseminacji

U prawidłowo owulujących kobiet można wykonać inseminację w cyklu naturalnym, jednak należy podkreślić, że wtedy szanse na ciążę są mniejsze niż podczas cyklu ze stymulowaną owulacją. Większość inseminacji wykonuje się w tzw. cyklu indukowanym. Stymulację jajników rozpoczyna się od 2, 3 dnia cyklu z zastosowaniem cytrynianu klomifenu lub gonadotropin. Przez okres przygotowania do zabiegu lekarz monitoruje wzrost pęcherzyków Graafa badaniem USG (pierwsze badanie odbywa się między 8 a 10 dniem cyklu, a kolejne co 2-3 dni) i w zależności od wyników badania koryguje się dawkę leków.

W dniu, kiedy w obrazie usg widoczny jest dojrzały pęcherzyk Graafa, Pacjentka przyjmuje domięśniowy lub podskórny (forma podania zależy od zastosowanego leku) zastrzyk preparatu zawierającego hCG, który wywołuje owulację. Zabieg inseminacji wykonuje się po 24-38 godzinach po podaniu hCG.

Przed inseminacją Pacjenci muszą wykonać następujące badania.

  Kobieta:
 • posiew z kanału szyjki macicy (ważny 2 miesiące)
 • HIV, HCV, HBS Ag, VDRL (ważne 6 miesięcy)
 • badanie w kierunku chlamydii (ważne rok)
 • cytologia (ważna rok),
  Mężczyzna:
 • HIV, HCV, HBS Ag, VDRL (ważne 6 miesięcy)
 • badanie w kierunku chlamydii (ważne rok)
 • posiew nasienia (ważny 2 miesiące)

Jak przebiega inseminacja

Jak działają hormonalne środki antykoncepcyjne?

Jak działają hormonalne środki antykoncepcyjne?

Obecnie najskuteczniejszą metodą zapobiegania nieplanowanej ciąży jest antykoncepcja hormonalna. Regularne stosowanie hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych prawie w 100% zapewnia skuteczną antykoncepcję. Nowoczesne preparaty hormonalne są szczególnie przydatne dla młodych kobiet, gdy skuteczność środka antykoncepcyjnego jest podstawowym warunkiem rozpoczęcia współżycia.

Read more

Szpital im. prof. W.Orłowskiego w Warszawie

Szpital im. prof. W.Orłowskiego w Warszawie

Szpital im. Orlowskiego jest wiodącym szpitalem klinicznym, korzystamy z dorobku naukowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. W szpital realizowany jest pełen zakres świadczeń medycznych i diagnostycznych w ginekologii i położnictwie III-go stopnia referencyjności oraz procedury nielimitowane.

Read more

Bank Krwi Pępowinowej Novum

Bank Krwi Pępowinowej Novum

Twoja decyzja pozwoli wykorzystać niepowtarzalną szansę - poród jest jedyną okazją pozyskania komórek macierzystych z krwi pępowinowej w sposób łatwy, bezbolesny i skuteczny. Pozwoli Ci zwiększyć skuteczność leczenia - komórki macierzyste, pozyskane z krwi pępowinowej, wykazują większą skuteczność w odtwarzaniu układu krwiotwórczego, niż komórki macierzyste pozyskiwane od dawców dorosłych oraz wyeliminować ryzyko odrzucenia ewentualnego przeszczepu.
Zdeponowana krew pępowinowa daje pewność, że komórki macierzyste mogą być użyte do celów terapeutycznych w każdej chwili, bez konieczności szukania dawców co jest procesem czasochłonnym oraz kosztownym i nie gwarantuje powodzenia.

Read more


Wkładka hormonalna Mirena

Wkładka hormonalna Mirena

Czym jest wkładka hormonalna Mirena?

Lek Mirena to domaciczny system uwalniający hormon (lewonorgestrel). Popularnie zwana wkładką hormonalną. Spirala Mirena jest skuteczną i odwracalną metodą antykoncepcji. Stosowana jest także w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń np. przy nadmiernym krwawieniu miesiączkowym. Wkładka Mirena składa się z małej, plastykowej ramki w kształcie litery T. Na jej pionowym ramieniu znajduje się pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki.

Read more

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

Okres ciąży i rozwijającego się, nowego życia, jest dla wielu kobiet jednym z najpiękniejszych momentów. Panie przygotowujące się do roli przyszłej matki powinny jednak zagłębić się w temat jeszcze przed poczęciem maluszka oraz uzupełniać swoją wiedzę wraz z rosnącym brzuchem. Kilka informacji i rad pomoże w zachowaniu dobrego stanu zdrowia matki i dziecka oraz złagodzi te bardziej dokuczliwe objawy ciąży.

Read more

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca ciążowa zwana cukrzyca ciężarnych spowodowana jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu w czasie ciąży. Po porodzie zazwyczaj ustępuje, ale może pojawić się w przyszłości lub zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2. Cukrzyca ciążowa jest zagrożeniem nie tylko dla matki, ale również dla płodu. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wad rozwojowych płodu lub poronień, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Do najczęstszych powikłań zalicza się:

Read more