Jak się badać w okresie menopauzy?

#menopauza

Jak się badać w okresie menopauzy?
Okres menopauzy przebiega inaczej u każdej kobiety. Niektóre panie przechodzą przez ten czas łagodnie, inne – narzekają na szereg niechcianych objawów fizycznych i psychicznych, które wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.
Nie tylko jednak kobiety, które cierpią na duże dolegliwości związane z menopauzą, powinny odwiedzać w tym okresie regularnie gabinet ginekologiczny.

Niezbędne badania

Menopauza, a więc ostatnia menstruacja w życiu kobiety, występuje zazwyczaj pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. W związku z wiekiem oraz z obniżeniem się poziomu estrogenu w organizmie, rośnie ryzyko zachorowań. Dlatego tak ważne jest pozostawanie pod stałą kontrolą medyczną oraz nielekceważenie niezbędnych badań kontrolnych.

Zdrowe piersi.

W okresie tym panie są szczególnie narażone na problemy onkologiczne, zwłaszcza dotyczących piersi, błony śluzowej macicy i jajników. Najskuteczniejszym sposobem na szybkie wykrycie ewentualnych zmian w piersiach jest ich stała samokontrola przeprowadzana w domu. Jest to proste badanie, które może być wykonywane np. podczas wieczornej kąpieli. Ręczna kontrola piersi przeprowadzana jest również przez lekarza ginekologa w czasie standardowej kontroli. Warto poprosić o pokazanie prawidłowej metody badania, aby nie popełniać błędów.

Równie istotne w tym kontekście jest poddawanie się badaniu mammograficznemu, które jest najpewniejszym sposobem na wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Ponieważ badanie to jest wykonywane jednak dosyć rzadko – co rok lub dwa lata - większą skuteczność mają samokontrole piersi, w trakcie których problem wykrywany jest już na samym początku, w zalążku.

Zagrożenie osteoporozą

Równie istotna dla zdrowia dojrzałych pań jest densytometria. Należy pamiętać, że obniżony poziom estrogenu we krwi podwyższa ryzyko osteoporozy. W badaniu tym sprawdzana jest podatność kości na złamanie. Najlepszą renomą cieszy się badanie gęstości kości metodą DEXA oraz nowoczesną tomografią komputerową. W przypadku alarmujących wyników, wprowadzona zostanie odpowiednia profilaktyka oraz leczenie. Do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na osteoporozę należą kobiety szczupłe, które nie zachowują odpowiedniego poziomu wapnia w diecie. Podwyższone ryzyko występuje także w przypadku tych pań, które miały w swojej rodzinie przypadki osteoporozy oraz wśród leczących się sterydami.

Problemy natury intymnej.

W okresie menopauzy kobiety są szczególnie narażone na powracające infekcje pochwy. Wpływa na to przede wszystkim rozchwiana gospodarka hormonalna, przez którą to organizm nie jest się w stanie w pełni bronić. Infekcje objawiają się swędzeniem, pieczeniem oraz obfitymi upławami. Częściej w tym okresie dochodzi także do zakażenia dróg i pęcherza moczowego, co skutkuje swędzeniem, szczypaniem i bólem podczas oddawania moczu. Częstą dolegliwością jest również suchość pochwy. Wpływa ona nie tylko niekorzystnie na walkę z infekcjami intymnymi, ale również uniemożliwia prowadzenie normalnego życia seksualnego.

W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek problemu natury intymnej, należy udać się do ginekologa. Na podstawie badań hormonalnych i innych przesłanek medycznych zaproponuje on odpowiednią terapię hormonalną zastępczą, która złagodzi problem.

Panie w okresie menopauzy zastanawiają się również często nad tym, czy są jeszcze płodne. W trakcie występowania menstruacji, nawet sporadycznie, istnieje taka możliwość

W takiej sytuacji najlepiej jest zdecydować się na antykoncepcję opartą na nowoczesnych pigułkach z niską zawartością hormonu. Lek ten włączony zostanie do hormonalnej terapii zastępczej.

Dieta w ciąży

Dieta w ciąży

Ciąża jest radosnym wydarzeniem i ważnym aspektem warunkującym zmianę trybu życia na zdrowszy i mniej stresujący. Codzienny jadłospis musi być urozmaicony, a spożywane produkty powinny dostarczać mamie i dziecku niezbędnych substancji i witamin. Racjonalne odżywianie ma ogromny wpływ na ogólną kondycję zdrowotną ciężarnej i przede wszystkim wspomaga rozwój płodu.

Read more

Rządowy program refundacji in vitro

Rządowy program refundacji in vitro

Rządowy program in vitro nie będzie kontynuowany w następnych latach

Ministerstwo Zdrowia stworzyło portal www.invitro.gov.pl w całości poświęcony rządowemu programowi refundacji zabiegów in vitro. Na stronie znajdują się informacje przydatne dla par, które chcą wziąć udział w programie. Poszczególne zakładki zawierają m.in. informacje na temat realizatorów programu, warunków uczestnictwa czy zasad finansowania projektu. Warto tam zajrzeć.

Read more

Parametry nasienia według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Parametry nasienia według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Ocena parametrów nasienia jest integralną częścią diagnostyki niepłodności małżeńskiej. Badania prowadzone na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat świadczą o znacznym pogarszaniu się jakości nasienia i co za tym idzie płodności męskiej. Parametry nasienia które dzisiaj są uważane jako prawidłowe jeszcze kilka lat temu były uważane za złe. Główną przyczyną pogorszenia parametrów nasienia jest niezdrowy styl życia. Długotrwały stres, złe odżywianie, wzrastająca ilość hormonów estrogenowych w pokarmach, środki pobudzające oraz używki nie są sprzyjające dla dobrej kondycji plemników.

Read more


Wkładka hormonalna Mirena

Wkładka hormonalna Mirena

Czym jest wkładka hormonalna Mirena?

Lek Mirena to domaciczny system uwalniający hormon (lewonorgestrel). Popularnie zwana wkładką hormonalną. Spirala Mirena jest skuteczną i odwracalną metodą antykoncepcji. Stosowana jest także w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń np. przy nadmiernym krwawieniu miesiączkowym. Wkładka Mirena składa się z małej, plastykowej ramki w kształcie litery T. Na jej pionowym ramieniu znajduje się pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki.

Read more

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

Okres ciąży i rozwijającego się, nowego życia, jest dla wielu kobiet jednym z najpiękniejszych momentów. Panie przygotowujące się do roli przyszłej matki powinny jednak zagłębić się w temat jeszcze przed poczęciem maluszka oraz uzupełniać swoją wiedzę wraz z rosnącym brzuchem. Kilka informacji i rad pomoże w zachowaniu dobrego stanu zdrowia matki i dziecka oraz złagodzi te bardziej dokuczliwe objawy ciąży.

Read more

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca ciążowa zwana cukrzyca ciężarnych spowodowana jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu w czasie ciąży. Po porodzie zazwyczaj ustępuje, ale może pojawić się w przyszłości lub zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2. Cukrzyca ciążowa jest zagrożeniem nie tylko dla matki, ale również dla płodu. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wad rozwojowych płodu lub poronień, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Do najczęstszych powikłań zalicza się:

Read more