Jak złagodzić objawy menopauzy?

Wiele kobiet reaguje przerażeniem na myśl o zbliżającej się menopauzie. Obawiają się one nie tyle momentu, gdy przestaną miesiączkować – wiele nawet cieszy się z tej odmiany. Trwogą przejmują jednak same objawy przekwitania. Okazuje się, że medycyna zna jednak sprawdzone sposoby na radzenie sobie z niechcianymi objawami menopauzy.

Objawy menopauzy

U dojrzałych pań stopniowo wycisza się praca jajników i obniża płodność. W organizmie dochodzi do dużych wahań, a w końcu do osłabienia wytwarzania estrogenu i progesteronu, a więc hormonów kobiecych. Z czasem rozregulowuje się menstruacja, krwawienie staje się coraz słabsze, a w końcu ustaje. Ostatnią miesiączkę nazywamy menopauzą.

Opisane zjawiska są scenariuszem całkowicie naturalnym powtarzającym się u każdej z dojrzewających pań.

Duże różnice w poziomie kobiecych hormonów wpływają na niekorzystne objawy psychicznie i fizyczne. Najbardziej charakterystycznymi symptomami przekwitania są uderzenia gorąca i intensywne fale pocenia w nocy, obejmujące głównie okolice szyi i karku. Do tego dochodzić może także bezsenność, apatia, zmęczenie i rozkojarzenie. Często zmianie ulega również zachowanie kobiety. Staje się ona bardziej nerwowa, rozdrażniona i skłonna do melancholii. Klimakterium wpływa także na gorsze nawilżenie błon śluzowych, co prowadzi do częstszych infekcji intymnych i bolesności przy stosunkach. W okresie tym wiele pań odczuwa także problemy z nietrzymaniem moczu.

Problemy natury medycznej

Poza tym, zmiana w gospodarce hormonalnej w organizmie wpływa niekorzystnie na budulec kostny. Panie w okresie przekwitania powinny poddać się densynometrii – badaniu określającemu gęstość kości, a co za tym idzie – ich łamliwość. Do grupy ryzyka należą zwłaszcza osoby o szczuplejszej budowie ciała i diecie z niedoborem wapnia, u których w rodzinie znane są przypadki osteoporozy. Niedobór estrogenu oddziałuje także niekorzystnie na serce i naczynia krwionośne kobiety.

Oprócz zjawisk czysto medycznych, panie w okresie przekwitania narzekają także na niekorzystne zmiany w swoim wyglądzie. Ciało traci wcześniejszy kształt poprzez tendencje do tycia. W czasie tym skóra może stracić zdrowy blask, włosy zaczynają się przetłuszczać, a na twarzy pojawić się może niechciany zarost.

Środki łagodzące niechciane objawy

Przedstawione objawy psychiczne i fizyczne prowadzą do dużego obniżenia jakości życia dojrzałej kobiety. Zmiany w zachowaniu i kondycji fizycznej odbijają się na samopoczuciu, prowadząc do stanów depresyjnych. Jak zostało przytoczone wcześniej – niższy poziom estrogenu we krwi wpływa także na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Dlatego też panie, które cierpią z powodu silnych objawów menopauzy, powinny udać się do specjalisty. Ginekolog w oparciu o wyniki badań i dokładny wywiad dobierze najlepsze środki, które wyrównają poziom hormonów w organizmie. Kobiety, którym zależy na jak najbardziej naturalnym środku, powinny spytać lekarza o leki oparte na soi. Porcja estrogenów może być dostarczana do organizmu doustnie, dopochwowo, przezskórnie lub domięśniowo – w zależności od zaleceń lekarza i preferencji pacjentki.

Istotna jest jednak nie tylko terapia farmakologiczna. Każda kobieta na własną rękę może zadbać o prawidłowe samopoczucie w trakcie przekwitania. W okresie tym szczególnie ważna jest aktywność fizyczna, ruch na świeżym powietrzu oraz angażowanie się w czynności, które sprawiają przyjemność. Wytwarzane w mózgu endorfiny pomogą przezwyciężyć stany depresyjne, a pani stawiająca na ruch i aktywność będzie się po prostu lepiej czuła.

Czcionka dla lekarzy :)

Czcionka dla lekarzy :)

Co każdy lekarz powinien mieć w komputerze :)

Read more

Jak stosować prezerwatywę?

Jak stosować prezerwatywę?

Prezerwatywa jest powszechnie stosowanym środkiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn. Działa na zasadzie fizycznej bariery, powstrzymującej nasienie przed dostaniem się do pochwy. Skuteczność antykoncepcji jest średnia i zależy w dużym stopniu od wprawy w posługiwaniu się prezerwatywą.

Read more

Intymne zdrowie nastolatek

Intymne zdrowie nastolatek

Dojrzewamy. Z dziewczynek stajemy się nastolatkami, a następnie – w wieku kilkunastu lat – nasze ciało zmienia się w ciało kobiety. Początek drogi w kierunku dorosłości to dobry moment na naukę o pięknie dojrzewającego ciała, o dobrych praktykach zdrowotnych oraz o konieczności dbania o delikatną sferę intymną.

Read more


Wkładka hormonalna Mirena

Wkładka hormonalna Mirena

Czym jest wkładka hormonalna Mirena?

Lek Mirena to domaciczny system uwalniający hormon (lewonorgestrel). Popularnie zwana wkładką hormonalną. Spirala Mirena jest skuteczną i odwracalną metodą antykoncepcji. Stosowana jest także w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń np. przy nadmiernym krwawieniu miesiączkowym. Wkładka Mirena składa się z małej, plastykowej ramki w kształcie litery T. Na jej pionowym ramieniu znajduje się pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki.

Read more

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

Okres ciąży i rozwijającego się, nowego życia, jest dla wielu kobiet jednym z najpiękniejszych momentów. Panie przygotowujące się do roli przyszłej matki powinny jednak zagłębić się w temat jeszcze przed poczęciem maluszka oraz uzupełniać swoją wiedzę wraz z rosnącym brzuchem. Kilka informacji i rad pomoże w zachowaniu dobrego stanu zdrowia matki i dziecka oraz złagodzi te bardziej dokuczliwe objawy ciąży.

Read more

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca ciążowa zwana cukrzyca ciężarnych spowodowana jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu w czasie ciąży. Po porodzie zazwyczaj ustępuje, ale może pojawić się w przyszłości lub zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2. Cukrzyca ciążowa jest zagrożeniem nie tylko dla matki, ale również dla płodu. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wad rozwojowych płodu lub poronień, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Do najczęstszych powikłań zalicza się:

Read more