Ciąża, rozwój płodu - II trymestr ciąży

Prowadzenie ciąży

Ciąża, rozwój płodu - II trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży obejmuje miesiące od czwartego do szóstego. W tym czasie następuje intensywny rozwój płodu, przyrost jego masy i długości. Nie da się ukryć, że drugi trymetr ciąży jest najspokojniejszym i najprzyjemniejszym czasem dla kobiety. Ustępują przykre dolegliwości, a brzuszek nie jest jeszcze na tyle duży, ale dawał się przyszłej mamie we znaki.

Czwarty miesiąc: jak mały człowiek (13-16 tydzień ciąży)

W czwartym miesiącu obserwuje się szybki przyrost długości tułowia względem głowy, kończyny się wydłużają, proporcje sylwetki się wyrównują, a twarz nabiera ludzkich rysów. Nosek staje się zadarty i bardziej płaski.

W tym czasie znacznie spada ryzyko poronienia. Charakterystyczne dla tego okresu jest zwiększone libido. Aby w pełni cieszyć się z seksu w ciąży, przyszła mama powinna skonsultować się z lekarzem. Specjalista doradzi jej, jakie pozycje będą najbezpieczniejsze dla rozwijającego się w jej łonie dziecka.

Maluszek rośnie bardzo szybko, jego ruchy stają się coraz częstsze i dynamiczne. Dziecko bawi się pępowiną, obraca główkę. Późnej ruchy staje się jeszcze bardziej ekspresyjne. Maluch macha rączkami, kopie, przebiera nóżkami. Pływa w wodach płodowych, przez co ćwiczy koordynację ruchów oraz zmysł równowagi. Doskonali również odruch ssania i połykania. Nadal rozwija się mimika płodu, ćwiczy nowe gesty i ruchy mięśni twarzy. Ponadto zaczyna się produkowanie insuliny, pojawiają się także zalążki mlecznych ząbków. Na początku drugiego trymestru dziecko ma już wielkość sporego jabłka.

Oczy maluszka są wykształcone w pełni, ale pozostają zamknięte aż do 27 tygodnia ciąży. Następuje rozwój mięśni dziecka, maluch może już składać rączkę w pięść, ale także zginać stawy. W tym czasie u płodu rozwija się ucho wewnętrzne oraz kosteczki słuchowe. Dziecko słyszy dźwięki z zewnątrz, rozpoznaje głos matki, ojca. Kształtuje się jego pamięć, co można wykorzystywać poprzez mówienie do malucha i śpiewanie mu kołysanek.

U dziewczynek tworzą się jajowody, wargi sromowe oraz pochwa. W jajnikach powstają zalążki komórek jajowych. Z kolei u chłopców rozwija się prącie, a jądra zaczynają zsuwać się do moszny. Dotrą tam jednak dopiero pod koniec ciąży.

Pod koniec czwartego miesiąca dziecko jest wielkości pomarańczy.

Piąty miesiąc: coraz bardziej ruchliwe (17-20 tydzień ciąży)

W piątym miesiącu rozwój płodu nie jest już tak intensywny, jest to jednak czas jeszcze bardziej wzmożonych ruchów dziecka. Mogą one być już wyczuwane przez matkę. Ruchy stają się również bardziej skoordynowane, dzięki rozwojowi układu nerwowego. Następuje mielinizacja włókien nerwowych. Dzieci nie mają jeszcze ustalonego rytmu snu i czuwania, więc intensywne kopnięcia mogą wielokrotnie wybudzać mamę ze snu. Maluszek bardzo sumiennie ćwiczy, bawi się pępowiną, fika koziołki, rusza rączkami. Dziecko może mieć już pierwszą czkawkę, pozwalającą na ćwiczenie mięśni przepony. Objawia się ona wyczuwaniem przez mamę rytmicznych podskoków brzuszka. Mogą się pojawiać napinania macicy, ale takie delikatne skurcze są zupełnie naturalne.

Skórę dziecka pokrywa w tym czasie maź płodowa. Enzymy trawienne sprawiają, że maluch o wiele lepiej trawi wody płodowe. U dziecka pojawiają się paznokcie u stóp. Na głowie zaczynają rosnąć włosy. Około dwudziestego tygodnia ciąży możliwe jest słuchanie przez specjalną słuchawkę położniczą regularnego bicia serca dziecka. Około 24 tygodnia ciąży macica osiąga wysokość pępka, co objawia się wyraźnym uwypukleniem brzuszka.

Szósty miesiąc: przygotowanie do przyjścia na świat (21-25 tydzień ciąży)

prowadzenie ciąży II trymestr

Dziecko narodzone w szóstym miesiącu ma już szanse na przeżycie, choć start w życie może być bardzo trudny. Płuca i inne narządy nie są jeszcze do końca wykształcone, ale współczesna medycyna stara sie wytworzyć sztucznie takie warunki, jakie maluszek miałby w łonie matki, choć oczywiście nic nie zastąpi środowiska macicy.

Jeśli jednak wszystko przebiega zgodnie z planem i dziecku nie spieszy się na świat, przed rodzicami jeszcze ponad trzy miesiące radosnego oczekiwania. Szósty miesiąc to czas intensywnych ruchów dziecka. Mama może starać się wyczuwać emocje swojej pociechy po ruchach, jakie czuje w swoim brzuchu. Dziecko ma już ustalony rytm snu i czuwania, jest on zbliżony do rytmu matki. Bardzo duży wpływ w tej kwestii ma również środowisko zewnętrzne, na przykład głośna muzyka może obudzić dziecko, ale ważne jest tutaj pamiętanie o kwestiach indywidualnych.

W okolicy 26 i 27 tygodnia otwierają się oczy dziecka. Tęczówki wszystkich dzieci w łonie matki są niebieskie. Pojawiają się również rzęsy i brwi.

Pod koniec szóstego miesiąca ciąży dziecko zaczyna już przypominać noworodka. Jego skóra jest różowa, pomarszczona, w naczyniach krwionośnych pojawia się krew. Płuca przechodzą w kolejną fazę rozwoju. W tym czasie ma również miejsce intensywny proces mineralizowania kości. Następuje fałdowanie półkul mózgowych, na główce pojawia się jeszcze więcej włosków. Maluszkowi powoli zaczyna brakować miejsca, więc rozpycha się o ściany macicy. Zaczyna się również obracać główką w dół, czyli przyjmować pozycję porodową.

Pod koniec drugiego trymestru ciąży płód waży około 1000 gramów. Rozpoczyna się ostatni, trzeci trymestr ciąży, kiedy przybieranie na wadze jest jeszcze intensywniejsze.

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

Okres ciąży i rozwijającego się, nowego życia, jest dla wielu kobiet jednym z najpiękniejszych momentów. Panie przygotowujące się do roli przyszłej matki powinny jednak zagłębić się w temat jeszcze przed poczęciem maluszka oraz uzupełniać swoją wiedzę wraz z rosnącym brzuchem. Kilka informacji i rad pomoże w zachowaniu dobrego stanu zdrowia matki i dziecka oraz złagodzi te bardziej dokuczliwe objawy ciąży.

Read more

Diagnostyka niepłodności.

Diagnostyka niepłodności.

Wskazania do rozpoczęcia diagnostyki.

Roczny okres oczekiwania na ciążę bez efektu jest wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki niepłodności. Krótszy czas oczekiwania na rozpoczęcie diagnostyki a nawet rozpoczęcia leczenia należy rozważyć, jeżeli:

  • Wiek kobiety przekracza 35 lat.
  • Wywiad wskazuje na zaburzenia rytmu krwawień o charakterze oligo/amenorrhea.
  • Wywiad lub badanie wskazuje na patologię macicy, jajowodów, lub endometriozę.
  • Wykonane poprzednio badania wskazują na istniejący poważny czynnik męski.

Read more

Jak się przygotować do badania cytologicznego?

Jak się przygotować do badania cytologicznego?

  • Najlepszym czasem na wykonanie badania cytologicznego jest okres między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego.
  • Do higieny intymnej używaj płynów o kwaśnym pH, gdyż mydło posiadające silnie zasadowy odczyn zmienia fizjologicznie kwaśne środowisko narządów kobiecych.
  • Nie stosuj irygacji przed badaniem cytologicznym, ani nie zakładaj tamponów.
  • Jeżeli stosujesz leki dopochwowe, przyjdź na badanie cytologiczne po odczekaniu 6 dni od ostatniej dawki leku.
  • Powstrzymaj się od stosunków płciowych co najmniej 24 godziny przed badaniem.
  • Odczekaj co najmniej 1 dzień po badaniu ginekologicznym.

Read more


Wkładka hormonalna Mirena

Wkładka hormonalna Mirena

Czym jest wkładka hormonalna Mirena?

Lek Mirena to domaciczny system uwalniający hormon (lewonorgestrel). Popularnie zwana wkładką hormonalną. Spirala Mirena jest skuteczną i odwracalną metodą antykoncepcji. Stosowana jest także w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń np. przy nadmiernym krwawieniu miesiączkowym. Wkładka Mirena składa się z małej, plastykowej ramki w kształcie litery T. Na jej pionowym ramieniu znajduje się pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki.

Read more

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

Okres ciąży i rozwijającego się, nowego życia, jest dla wielu kobiet jednym z najpiękniejszych momentów. Panie przygotowujące się do roli przyszłej matki powinny jednak zagłębić się w temat jeszcze przed poczęciem maluszka oraz uzupełniać swoją wiedzę wraz z rosnącym brzuchem. Kilka informacji i rad pomoże w zachowaniu dobrego stanu zdrowia matki i dziecka oraz złagodzi te bardziej dokuczliwe objawy ciąży.

Read more

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca ciążowa zwana cukrzyca ciężarnych spowodowana jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu w czasie ciąży. Po porodzie zazwyczaj ustępuje, ale może pojawić się w przyszłości lub zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2. Cukrzyca ciążowa jest zagrożeniem nie tylko dla matki, ale również dla płodu. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wad rozwojowych płodu lub poronień, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Do najczęstszych powikłań zalicza się:

Read more