Ciąża, rozwój płodu - III trymestr

Trzeci trymestr zbliżamy się do porodu.

Ciąża, rozwój płodu - III trymestr

Siódmy miesiąc: doskonalenie umiejętności

Początek trzeciego trymestru ciąży, czyli siódmy miesiąc, jest bardzo istotny dla rozwoju płodu. W tym czasie bardzo dobrze rozwinięte są płuca, ale wciąż jeszcze nie są zdolne do samodzielnej pracy. W razie przedwczesnego porodu konieczne byłoby zewnętrzne wspomaganie tego narządu. W siódmym miesiącu ciąży u dziecka całkowicie otwierają się oczy, zaczynają poruszać się w oczodołach, maluszek może już mrugać powiekami. Kolor oczu rodzice będą mogli zobaczyć dopiero jakiś czas po narodzinach, ponieważ przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka tęczówki są niebieskie.

W siódmym miesiącu obserwuje się intensywny rozwój kory mózgowej. Znacznie wyostrzają się zmysły dziecka. Na początku trzeciego trymestru u dziecka pojawiają się odruchy, typowe dla noworodka, takie jak odruch chwytania czy ssania. Dziecko odwraca się główką w dół, przyjmując pozycję porodową. Narządy wewnętrzne doskonalą swoją pracę, przygotowując się do działania już po narodzinach dziecka. Od około 30 tygodnia ciąży dziecko zaczyna dynamicznie przybierać na wadze. W małym organizmie gromadzi się duża ilość tkanki tłuszczowej, twardnieje szkielet maluszka. Dziecko doskonali wiele umiejętności, które będą mu potrzebne po urodzeniu. W 32 tygodniu maluszek uczy się odwracać główkę na boki, ssie kciuk, ćwiczy chwytanie.

W tym czasie mogą również pojawiać się pierwsze skurcze. Niekoniecznie muszą one zwiastować zbliżające się rozwiązanie. Początek trzeciego trymestru to okres pojawiania się skurczów Braxtona Hicksa, czyli skurczów przygotowujących macicę do porodu.

Pod koniec siódmego miesiąc maluch ma około 30 centymetrów i waży około 1,5 kilograma. Do czasu rozwiązania waga dziecka zwiększy się jeszcze dwukrotnie.

Ósmy miesiąc: coraz mniej miejsca

W ósmym miesiącu sylwetka nabiera jeszcze pełniejszych kształtów. Skóra wygładza się, na twarzy zanika meszek. W tym czasie pojawia się również odruch źreniczny. Niedługo ostateczną sprawność osiągną nóżki dziecka, wszystkie narządy zmysłów pracują już prawidłowo.

Dziecko stale przybiera na wadze, więc w macicy robi się jeszcze ciaśniej. Maluszek jeszcze silniej napiera na jej ściany, a waży już około dwóch kilogramów, a ilość tkanki tłuszczowej systematycznie się zwiększa. Pociecha przypomina w tym czasie noworodka. Wygląda jak noworodek i tak się zachowuje: je, ssie kciuk, odwraca główkę, otwiera i zamyka oczy. Wiele z tych ruchów i czynności dziecko nadal intensywnie trenuje.

Skurcze Braxtona-Hicksa zdarzają się coraz częściej, są dla kobiet wyjątkowo stresujące, ponieważ przyszłe mamy myślą, że po skurcze porodowe. Wielu lekarzy zaleca w tym czasie obserwowanie ruchów pociechy. Gdy w ciągu doby zaobserwujemy mniej niż dziesięć ruchów, konieczne jest zgłoszenie się do ginekologa. Ważne jest również ustalenie, czy dziecko na pewno ułożone jest w pozycji porodowej, 36 tydzień to już ostatni dzwonek, ponieważ niedługo ciąża będzie uznawana za donoszoną i w każdej chwili może rozpocząć się akcja porodowa.

Płód pod koniec ósmego miesiąca waży około 2500 gramów.

Dziewiąty miesiąc: na chwilę przed rozwiązaniem

Dziewiąty miesiąc to już ostatnie tygodnie ciąży. Z piersi kobiety zaczyna wydobywać się pierwszy pokarm, zwana siarą. Dziecko jest już w pełni przystosowane do życia poza łonem matki, ale nadal trenuje różne odruchy, gesty i zachowania. Włoski na głowie stają się grubsze i dłuższe. Płuca dziecka są już w pełni ukształtowane i przygotowane do samodzielnej pracy. W tym czasie obwody głowy i brzucha dziecka są prawie takie same. U chłopców jądra schodzą do moszny. Około 37 tygodnia ciąża jest uznawana za donoszoną. W jelicie grubym maluszka gromadzi się smółka, która zostanie wydalona tuż po narodzinach. W tym czasie dziecko waży zazwyczaj ponad 3 kilogramy. To w przybliżeniu jest masa, jaką osiągnie po urodzeniu.

To dziecko daje impuls do porodu, ale na rozpoczęcie akcji ma wpływ również to, co dzieje się w życiu matki. Akcję porodową może przyspieszyć wzmożony wysiłek fizyczny czy stres. Pierwszym sygnałem rozpoczęcia porodu są zazwyczaj silne skurcze oraz odejście wód płodowych. Gdy szyjka macicy osiągnie rozwarcie co najmniej 10 centymetrów, rozpoczyna się druga faza porodu, w której dziecko przeciska się przez kanał rodny. Kiedy maluch pojawi się na świecie, poród wchodzi w trzecią fazę, jaką jest wydalenie łożyska.


Poród od wewnątrz

Dieta w ciąży

Dieta w ciąży

Ciąża jest radosnym wydarzeniem i ważnym aspektem warunkującym zmianę trybu życia na zdrowszy i mniej stresujący. Codzienny jadłospis musi być urozmaicony, a spożywane produkty powinny dostarczać mamie i dziecku niezbędnych substancji i witamin. Racjonalne odżywianie ma ogromny wpływ na ogólną kondycję zdrowotną ciężarnej i przede wszystkim wspomaga rozwój płodu.

Read more

Klinika leczenia niepłodności Novum - Warszawa, Ursynów

Klinika leczenia niepłodności Novum - Warszawa, Ursynów

Moja przygoda z Novum zaczęła w 2004, od tego czasu mocno związałam się z samą Kliniką jak i tematyką niepłodności która mnie fascynuje i stała się moją specjalizacją w ginekologii. Obecnie w Klinice Novum przyjmuję 5 dni w tygodniu.

Read more

Ciąża, rozwój płodu - II trymestr ciąży

Ciąża, rozwój płodu - II trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży obejmuje miesiące od czwartego do szóstego. W tym czasie następuje intensywny rozwój płodu, przyrost jego masy i długości. Nie da się ukryć, że drugi trymetr ciąży jest najspokojniejszym i najprzyjemniejszym czasem dla kobiety. Ustępują przykre dolegliwości, a brzuszek nie jest jeszcze na tyle duży, ale dawał się przyszłej mamie we znaki.

Read more


Wkładka hormonalna Mirena

Wkładka hormonalna Mirena

Czym jest wkładka hormonalna Mirena?

Lek Mirena to domaciczny system uwalniający hormon (lewonorgestrel). Popularnie zwana wkładką hormonalną. Spirala Mirena jest skuteczną i odwracalną metodą antykoncepcji. Stosowana jest także w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń np. przy nadmiernym krwawieniu miesiączkowym. Wkładka Mirena składa się z małej, plastykowej ramki w kształcie litery T. Na jej pionowym ramieniu znajduje się pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki.

Read more

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

O krok od macierzyństwa, czyli planujemy ciążę

Okres ciąży i rozwijającego się, nowego życia, jest dla wielu kobiet jednym z najpiękniejszych momentów. Panie przygotowujące się do roli przyszłej matki powinny jednak zagłębić się w temat jeszcze przed poczęciem maluszka oraz uzupełniać swoją wiedzę wraz z rosnącym brzuchem. Kilka informacji i rad pomoże w zachowaniu dobrego stanu zdrowia matki i dziecka oraz złagodzi te bardziej dokuczliwe objawy ciąży.

Read more

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciążowa)

Cukrzyca ciążowa zwana cukrzyca ciężarnych spowodowana jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu w czasie ciąży. Po porodzie zazwyczaj ustępuje, ale może pojawić się w przyszłości lub zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2. Cukrzyca ciążowa jest zagrożeniem nie tylko dla matki, ale również dla płodu. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wad rozwojowych płodu lub poronień, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Do najczęstszych powikłań zalicza się:

Read more